18 zł
W ramach umowy pożyczki pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na rzecz pożyczkobiorcy określoną sumę pieniędzy lub rzeczy określonych co do gatunku, natomiast biorący pożyczkę zobowiązuje się oddać taką samą ilość pieniędzy lub rzeczy.
Pożyczka może być oprocentowana lub nieoprocentowana, ale w obu przypadkach warto uregulować jej warunki na piśmie. Jest to obowiązkowe, jeśli wartość pożyczki przekracza 1000 zł. Do przygotowania takiego dokumentu warto wykorzystać natomiast gotowy do wypełnienia wzór umowy pożyczki.
Umowa pożyczki prywatnej to umowa cywilnoprawna. Zawarcie takiej umowy zobowiązuje dającego pożyczkę do przeniesienia na własność biorącego pożyczkę określoną sumę pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku.
Z kolei biorącego pożyczkę umowa zobowiązuje do dokonania zwrotu takiej samej sumy pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku.
Pożyczka prywatna może być pożyczką oprocentowaną lub nieoprocentowaną. Z pożyczką nieoprocentowaną mamy do czynienia przede wszystkim w rodzinie.
Warto pamiętać jednak, że umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ze zwolnienia z podatku mogą skorzystać osoby należące do pierwszej grupy podatkowej.
W umowie pożyczki należy zawrzeć między innymi dane stron, oznaczenie przedmiotu umowy, określenie warunków zwrotu i terminu zwrotu pożyczki oraz określenie wysokości ewentualnego oprocentowania. Jeśli pożyczka przekracza kwotę 1000 zł, umowa pożyczki musi zostać sporządzona na piśmie.
Tytuł dokumentu: Umowa pożyczki – wzór
Aktualizacja: 2023-08-12
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 124
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.