Podanie dzieci w jednej klasie – wzór

17 

Rodzice nie mają możliwości samodzielnego decydowania o tym, w której klasie znajdzie się ich dziecko. Szkoły stosują w tym zakresie zasady opisane w statucie placówki. Najczęściej określa on między innymi maksymalną liczbę uczniów w grupie, czy preferowany udział chłopców i dziewczynek. O przydziale do konkretnej klasy może decydować, na przykład, kolejność zgłoszeń.

Rodzic ma jednak prawo – po dokonaniu podziałów – skierować do dyrekcji prośbę o umieszczenie dzieci w jednej klasie. Należy natomiast odpowiednio ją uzasadnić, ponieważ dyrekcja nie podejmie takiej decyzji z błahego powodu.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Jak napisać podanie o dzieci w jednej klasie?

Podział na klasy odbywa się z reguły dwukrotnie – przed rozpoczęciem 1. klasy szkoły podstawowej oraz przed rozpoczęciem 4. klasy szkoły podstawowej, przy czym do 4. klasy dzieci często przechodzą z takim samym lub bardzo podobnym składem.

Podanie o dzieci w jednej klasie może złożyć więc między innymi rodzic dziecka, które ukończyło edukację przedszkolną lub rodzic dziecka kończącego klasę 3. szkoły podstawowej. Pismo w tej sprawie należy adresować do dyrektora szkoły.

Można wystąpić z nim jednak dopiero po ogłoszeniu list z podziałem na klasy. Wniesienie takiego wniosku wcześniej generowałoby bowiem duże utrudnienia dla osób odpowiedzialnych za podział dzieci na grupy. Podanie musi zawierać dane wnioskodawcy, czyli rodzica, dane dzieci, których dotyczy oraz uzasadnienie. 

Jak uzasadnić wniosek o dzieci w jednej klasie?

Podanie dzieci w jednej klasie to pismo, które może dotyczyć przyrodniego rodzeństwa, sąsiadów, przyjaciół, czy dobrych znajomych. Istnieje wiele powodów, dla których rodzice chcą, aby ich dzieci uczęszczały do tej samej klasy.

Wiąże się to nie tylko z kwestiami społecznymi i emocjonalnymi, ale również praktycznymi – zwłaszcza, kiedy obie rodziny mieszkają daleko i muszą codziennie odwozić dzieci do placówki. Argumenty, na jakie można powołać się w podaniu o dzieci w jednej klasie, to:

  • fakt, że dzieci się przyjaźnią, dobrze się znają, dobrze czują się w swoim towarzystwie, wspierają się, pomagają sobie, a to ułatwi im adaptację w nowym środowisku,
  • fakt, że dzieci mieszkają daleko od szkoły i innych uczniów, więc takie rozwiązanie pozwoli im między innymi wymieniać się lekcjami, razem się uczyć, razem przygotowywać projekty, nadrabiać materiał w przypadku nieobecności, itd.
  • fakt, że rodzice będą mogli podzielić się obowiązkami związanymi z odwożeniem dzieci do szkoły i odbieraniem ich z placówki, co pozwala także zmniejszyć koszty dojazdów i oszczędzić czas.

Dzieci w jednej klasie realizują taki sam program, są na tym samym etapie nauki, mają tych samych nauczycieli i ten sam rozkład zajęć. Wszystko to sprawia, że mogą razem przychodzić do szkoły i wracać do domu, a w przypadku choroby wymieniać się notatkami i zleconą pracą domową.

W innych okolicznościach taka wzajemna pomoc nie byłaby możliwa, dlatego przedstawiając dyrektorowi wszystkie te argumenty, rodzice mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie ich wniosku.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Podanie dzieci w jednej klasie – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Podanie dzieci w jednej klasie - wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 130

Podanie dzieci w jednej klasie - wzór
Podanie dzieci w jednej klasie - wzór
17