Podanie o nierozdzielanie klasy – wzór

17 

Podanie o nierozdzielanie klasy dotyczy zwykle dzieci, które uczyły się w jednej grupie w przedszkolu lub uczniów klas 1-3, które otrzymują promocję do klasy 4-tej. Na tych etapach edukacji może dojść bowiem do zmian w składzie osobowym grupy, między innymi ze względu na dołączające do danego rocznika dzieci z innych placówek.

Zasady dzielenia uczniów na grupy określa statut danej szkoły. Zwykle obowiązują przy tym reguły związane z maksymalną ilością uczniów w klasie, czy z proporcjonalnym udziałem dziewcząt i chłopców.

Każda szkoła może kierować się jednak nieco innymi zasadami, a rodzice zawsze mają prawo wnieść podanie o nierozdzielanie klasy, czyli o awansowanie grupy w takim samym składzie osobowym.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Do kogo adresować wniosek o nierozdzielanie klasy?

Osobą decyzyjną w sprawie podziału uczniów na klasy jest dyrektor szkoły. To do niego należy kierować zatem pismo z prośbą o nierozdzielanie grupy. Pismo do dyrekcji może przyjmować formę podania lub petycji. Rodzice mają też prawo uwzględnić w nim wszystkie osoby z klasy lub tylko część grupy.

W przypadku dwójki dzieci do dyrektora kieruje się już inne pismo – wniosek o dzieci w jednej klasie. Jeśli podanie zostanie odpowiednio uargumentowane, dyrekcja powinna przystać na prośbę rodziców. 

Jak napisać podanie o nierozdzielanie klasy?

Podanie o nierozdzielanie klasy musi zawierać między innymi dane osobowe wnioskodawcy/wnioskodawców oraz listę uczniów, których prośba dotyczy. Trzeba uwzględnić w nim także oznaczenie klasy, która ma rozpocząć rok w nowym składzie.

Uzasadnieniem prośby o nierozdzielanie klasy mogą być argumenty związane z trudnościami adaptacyjnymi, z rozwojem społecznym i emocjonalnym, z równym poziomem nauczania. Rodzice mają prawo napisać, że:

  • dzieci dobrze się znają,
  • dzieci czują się bezpiecznie w swoim towarzystwie,
  • dzieci są na takim samym poziomie, jeśli chodzi o wiedzę i umiejętności,
  • dzieci są zżyte (podobnie jak rodzice),
  • dzieci się przyjaźnią,
  • dzieciom łatwiej będzie zaadaptować się wspólnie w nowym środowisku, itd.

Nierozdzielanie klasy, czy dzieci w jednej klasie?

Jeśli wniosek o nierozdzielanie klasy zostanie odrzucony przez dyrekcję szkoły, warto wziąć pod uwagę możliwość złożenia pisma dotyczącego jedynie dwójki uczniów. Podanie o dzieci w jednej klasie może dotyczyć rodzeństwa przyrodniego, sąsiadów, czy przyjaciół, a także rówieśników, którzy mieszkają z dala od szkoły i mogliby wspólnie do niej dojeżdżać.

Takie rozwiązanie będzie korzystne dla uczniów, którzy razem rozpoczynają nowy etap edukacyjny, ponieważ posiadanie osoby znajomej w innej klasie daje większe poczucie bezpieczeństwa i ułatwia adaptację w nowym środowisku.

Argumentami, które mogą wykorzystać rodzice w takim wniosku, będą również:

  • wspólne dojazdy dzieci do szkoły,
  • wspólne odrabianie lekcji, nauka, przygotowania do testów,
  • wymiana zeszytów, ćwiczeń w przypadku nieobecności, itd.

Wniosek o dzieci w jednej klasie składa się do dyrekcji szkoły zaraz po ogłoszeniu list przyjętych uczniów z podziałem na grupy. Warto pamiętać, że takie podanie może dotyczyć jedynie dwójki dzieci. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Podanie o nierozdzielanie klasy – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Podanie o nierozdzielanie klasy - wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 125

Podanie o nierozdzielanie klasy - wzór
Podanie o nierozdzielanie klasy - wzór
17