Opinia o rodzicach adopcyjnych – wzór

17 

W procesie adopcyjnym wymagane są między innymi takie dokumenty jak wniosek adopcję, czy życiorys kandydatów na rodziców adopcyjnych. Oba pisma kandydaci sporządzają samodzielnie.

Do dokumentów dołącza się jednak również opinie o rodzicach, przygotowane przez ich osoby bliskie, znajomych, czy nawet przez pracodawców. Opinii tych nie sporządza się na gotowych formularzach. Pisma stanowią formę swobodnych przemyśleń. 

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Kogo można poprosić o przygotowanie opinii na temat rodziców adopcyjnych?

Opinię o rodzicach adopcyjnych powinny przygotować osoby, które dobrze znają kandydatów na rodziców, najlepiej z różnych perspektyw. Inna będzie bowiem opinia przygotowana przez członka rodziny, a jeszcze inna opinia pracodawcy.

O opinię można poprosić jednak nie tylko rodzeństwo czy rodziców, ale również znajomych, najlepiej tych, którzy sami mają dzieci. Takie osoby będą wiedziały, na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę i o czym warto wspomnieć w swojej opinii.

Należy wiedzieć bowiem, że nie ma żadnego odgórnie obowiązującego wzoru opinii o rodzicach adopcyjnych. Pismo ma luźny charakter i powinno być jak najbardziej osobiste, spersonalizowane.

Jakie informacje należy uwzględnić w opinii o rodzicach adopcyjnych?

Opinia o rodzicach adopcyjnych ma pomóc pracownikom ośrodka adopcyjnego w ustaleniu, czy kandydaci na rodziców mają szansę spełnić się w tej roli. Z tego względu istotne informacje, jakie powinny pojawić się w tego typu piśmie, dotyczą między innymi:

  • cech charakteru kandydata,
  • jego poczucia odpowiedzialności,
  • stosunku do dzieci. 

Jeśli opinię przygotowuje pracodawca, jest on w stanie ocenić pracownika jako kandydata na rodzica adopcyjnego z perspektywy tego, jak wypełnia swoje obowiązki służbowe, ale również tego, jakie relacje utrzymuje ze współpracownikami.

Może napisać także o kulturze osobistej i charakterze pracownika – czy jest osobą spokojną, zrównoważoną, cierpliwą, odpowiedzialną.

Z kolei bliski znajomy czy członek rodziny kandydata ma możliwość dokonania takiej oceny z perspektywy przyjaciela – kogoś, kto zna kandydatów na rodziców z innej, bardziej osobistej strony. Taka osoba może napisać więcej o ich przeszłości, prywatnych przemyśleniach, planach czy charakterze.

Jakie dokumenty są wymagane w procesie adopcyjnym?

Opinia o rodzicach adopcyjnych to tylko jeden z dokumentów niezbędnych w procedurze adopcyjnej. Pozostałe to wniosek do ośrodka adopcyjnego, wniosek o przysposobienie do sądu oraz życiorys kandydatów.

Oba wnioski wymagają uzasadnienia ze wskazaniem, że kandydaci spełniają warunki, jakie stawiane są osobom ubiegającym się o adopcję, a także wyjaśnienia przyczyny podjęcia decyzji o adopcji. Jedynie życiorys kandydatów na rodziców adopcyjnych nie jest dokumentem sformalizowanym.

Kandydaci mogą sporządzić osobno dwa życiorysy własne oraz życiorys wspólny, obejmujący okres małżeństwa. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie dwóch życiorysów podzielonych na część życiorysu prywatnego oraz opis historii małżeństwa z perspektywy obu małżonków. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Opinia o rodzicach adopcyjnych – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Opinia o rodzicach adopcyjnych - wzór

Aktualizacja: 2023-05-03

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 133

Opinia o rodzicach adopcyjnych - wzór
Opinia o rodzicach adopcyjnych - wzór
17