17 zł
Samoocena roczna pracownika może stanowić uzupełnienie oceny pracownika, przygotowywanej przez przełożonego, a niekiedy również przez współpracowników czy klientów.
Jak sama nazwa wskazuje, samoocena jest oceną pracy pracownika przygotowaną przez niego samego.
Dokument tego typu może zostać sporządzony także na potrzeby własne pracownika, który poważnie myśli o rozwoju swojej kariery.
Najczęściej samoocena roczna pracownika stanowi jedną z części oceny rocznej, która ma na celu przede wszystkim określenie wydajności i jakości pracy pracownika.
Na podstawie oceny pracy pracownika przełożony jest w stanie lepiej zarządzać zasobami ludzkimi w firmie, podejmować decyzje dotyczące zmiany stanowisk, awansów, degradacji, przydzielać podwyżki, a także opracowywać ewentualne plany naprawcze dla pracowników z gorszymi wynikami.
Przykładowa samoocena roczna pracownika uzupełnia ocenę przygotowywaną przez przełożonego z innej perspektywy. Stanowi wgląd we własne kompetencje, wyniki, trudności i sukcesy. Ocena własnej pracy pozwala pracownikowi bardziej obiektywnie spojrzeć na swoje dokonania.
Na tej podstawie osoba zatrudniona może doskonalić swoje kompetencje, aby uzyskać wymarzony awans. Samoocena przydaje się również podczas rozmowy ewaluacyjnej w miejscu pracy.
Osobą odpowiedzialną za przygotowanie samooceny rocznej pracownika jest oczywiście sam pracownik, który może posłużyć się w tym celu przykładowymi samoocenami rocznymi pracowników.
Samooceny powinny uwzględniać zarówno słabsze, jak i mocniejsze strony pracowników, dlatego ich przygotowanie warto rozpocząć od wypisania swoich głównych wad i zalet, a także celów na przyszłość oraz dokonanych już osiągnięć.
Zasadniczo, dobra samoocena pracownika powinna uwzględniać:
Samoocena pracownika ma charakter opisowy. Sporządzenie listy własnych wad i zalet oraz pytań, na jakie taka samoocena powinna odpowiadać, to jedynie forma przygotowania się do napisania oceny właściwej.
Dokument można opracować także z podziałem na te aspekty pracy, z których pracownik jest dumny, zadowolony oraz te, nad którymi sam chciałby popracować. Samoocena może odnosić się do największych sukcesów pracownika, jego mocnych stron, uzdolnień, zainteresowań, cech charakteru, które wyróżniają pracownika na tle innych.
Powinna jednak również wskazywać te obszary, z którymi pracownik ma problemy, ograniczenia, które hamują jego dalszy rozwój, największe trudności, np. w nawiązaniu do ostatnich projektów, a także informacje o ewentualnych konfliktach ze współpracownikami, które wpływają na wydajność pracy.
Samoocena musi odpowiadać także na pytanie, gdzie pracownik widzi siebie za kilka lat, jakie ma perspektywy, plany zawodowe, czy nawet marzenia. Takie informacje są pomocne dla przełożonego, który chciałby przygotować plan naprawczy dla pracownika.
Tytuł dokumentu: Samoocena roczna pracownika przykłady - wzór
Aktualizacja: 2023-05-04
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 124
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.