17 zł
Stypendium socjalne stanowi formę finansowego wsparcia dla studentów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki takiemu wsparciu student powinien być w stanie kontynuować naukę bez konieczności jednoczesnego podejmowania pracy zarobkowej.
Jeśli student ma problemy z pokryciem kosztów związanych ze studiowaniem, może złożyć wniosek o stypendium socjalne. Warunkiem jego otrzymania jest spełnianie kryteriów dochodowych.
Stypendium socjalne co roku przyznawane jest na podstawie określonych kryteriów dochodowych – dochodu na osobę w rodzinie. Dodatkowymi kryteriami, które mogą być brane pod uwagę przy przyznawaniu stypendium są następujące sytuacje rodzinne:
Co ważne, aby otrzymać stypendium, wniosek i pozostałe wymagane dokumenty należy złożyć w określonym czasie – zwykle na początku roku akademickiego.
Do wniosku student musi dołączyć dokumenty, które potwierdzają jego trudną sytuację materialną, w tym zaświadczenie lekarskie, decyzję o przyznaniu świadczeń socjalnych, zaświadczenie o wynagrodzeniu od pracodawcy, czy deklaracje podatkowe – zależnie od okoliczności.
Uzasadnienie wniosku o stypendium socjalne ma opisywać trudną sytuację materialną studenta w sposób, w jaki nie opisują tej sytuacji ani treść wniosku, ani załączniki. Oznacza to, że uzasadnienie powinno określać, jak trudna sytuacja materialna wpływa na studia i codzienne życie studenta.
W uzasadnieniu uwzględnia się informacje o dochodach, a także okoliczności określające potrzeby rodziny, jej sytuację, problemy. Może to być między innymi choroba, niepełnosprawność, utrata pracy, bycie samotnym rodzicem (okoliczności te mogą dotyczyć zarówno samego studenta, jak i bliskiego członka rodziny).
Uzasadnienie wniosku musi być konkretne, oparte na faktach i dokumentach, które student jest w stanie dołączyć do swojego pisma. Przykładowe uzasadnienie wniosku o stypendium socjalne może odnosić się do następujących faktów:
W uzasadnieniu student może napisać także, jak problemy finansowe wpływają na jego codzienne życie na uczelni, np. że ma problemy z regulowaniem czynszu za mieszkanie na stancji. Wskazane jest również podkreślenie faktu, że przyznanie stypendium pozwoliłoby studentowi skupić się na nauce i osiągnąć założone cele zawodowe.
Stypendium socjalne z założenia ma pokrywać koszty związane z podjęciem i kontynuowaniem studiów. Często przewiduje ono dodatki, na przykład na pokrycie czynszu za wynajem pokoju, czy na dojazdy do uczelni. Celem przyznania stypendium socjalnego jest poprawa jakości życia studenta, zatem można z powodzeniem odwołać się do tego w uzasadnieniu wniosku.
Tytuł dokumentu: Przykładowe uzasadnienie wniosku o stypendium socjalne
Aktualizacja: 2023-06-14
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 125
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.