Zastaw – wzór umowy

17 

Zastaw to ograniczone prawo rzeczowe, które daje wierzycielowi prawo do przeprowadzenia egzekucji z przedmiotu zastawu. Zastaw może dotyczyć mienia dłużnika lub osoby trzeciej. W celu ustalenia warunków zastawu sporządza się umowę, która określa między innymi wartość przedmiotu zastawu.

Dokument można przygotować w oparciu o gotowy do wypełnienia wzór umowy zastawu, który uwzględnia wszystkie niezbędne elementy formalne takiego kontraktu. Pismo jest łatwe do uzupełnienia. Wystarczy pobrać je i wydrukować.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Zastaw to ograniczone prawo rzeczowe, podobne do hipoteki. Upoważnia on wierzyciela do przeprowadzenia egzekucji z danego przedmiotu zastawu. Zastaw ustanawia się na rzeczach ruchomych lub prawach. Prawa te nie wygasają na skutek zbycia przedmiotu zastawu.

Do ustanowienia zastawu potrzebna jest umowa. Umowę zastawu zawiera właściciel rzeczy oraz wierzyciel. Aby umowa była ważna, musi nastąpić także fizyczne wydanie rzeczy wierzycielowi lub innej wskazanej osobie.

Warto pamiętać, że zastaw wygasa w przypadku, gdy przedmiot zastawu zostanie zwrócony zastawcy. Ważne jest też to, że na jednej rzeczy można ustanowić więcej niż jeden zastaw. Co ciekawe, zastaw ustanowiony później ma pierwszeństwo przed prawem powstałym wcześniej.

W umowie zastawu należy opisać przedmiot, na którym ustanawiane jest zabezpieczenie oraz uwzględnić informacje o zabezpieczanej wierzytelności i wskazać, czy zastaw zabezpiecza spłatę całego zobowiązania, czy jego części.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zastaw – wzór umowy”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Zastaw - wzór umowy

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

zastaw-wzor-umowy-pdf-doc-przyklad
Zastaw - wzór umowy
17