Zastaw rejestrowy – wzór umowy

17 

Zastaw rejestrowy to ograniczone prawo rzeczowe, które ma zabezpieczać wierzytelność na rzeczach ruchomych lub zbywalnych prawach majątkowych. Ustanowienie zastawu rejestrowego daje wierzycielowi pierwszeństwo egzekucji zastawionej rzeczy.

W celu przygotowania odpowiedniej umowy, warto wykorzystać sprawdzony i kompletny wzór umowy zastawu rejestrowego. Pismo zostało opracowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jest też łatwe do uzupełnienia, a po wypełnieniu można wydrukować je do podpisu.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Zastaw rejestrowy jest rzeczowym prawem ograniczonym, które zabezpiecza wierzytelności na rzeczach ruchomych, bądź na zbywalnych prawach majątkowych.

Podobnie jak w przypadku hipoteki, zastaw rejestrowy sprawia, że wierzyciel zostaje uprawniony do zaspokojenia się z rzeczy obciążonej w pierwszej kolejności, czyli wierzycielami osobistymi.

Zastawem rejestrowym mogą być obciążone niemal wszystkie rzeczy ruchome dłużnika. Przedmiot zastawu rejestrowego może być pozostawiony w rękach zastawcy, który ma też prawo korzystać z rzeczy zastawionej. Z tego względu taki rodzaj zastawu często stosują firmy, które chcą nadal kontynuować swoją działalność, jednocześnie zaciągając zobowiązania.

Ustanowienie zastawu rejestrowego wymaga zawarcia umowy zastawniczej oraz złożenia wniosku do sądu o wpis do rejestru zastawów.

Sama umowa zastawnicza powinna zawierać co najmniej datę zawarcia, dane stron: zastawnika, zastawcy, dłużnika (jeśli nie jest zastawcą), oznaczenie przedmiot zastawu, a także oznaczenie wierzytelności zabezpieczonej zastawem wraz z jej wysokością. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zastaw rejestrowy – wzór umowy”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Zastaw rejestrowy - wzór umowy

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

zastaw-rejestrowy-wzor-umowy-pdf-doc
Zastaw rejestrowy - wzór umowy
17