Wzór umowy zwolnienia z długu

17 

Zwolnienie dłużnika z długu nie jest czynnością jednostronną. Do umorzenia należności nie dojdzie na drodze oświadczenia woli wierzyciela – konieczne jest przyjęcie go przez dłużnika. Do zwolnienia z długu może dojść zatem w drodze umowy zawartej między dłużnikiem a wierzycielem.

Taka umowa to umowa zwolnienia z długu. Do jej przygotowania warto wykorzystać gotowy wzór umowy zwolnienia z długu, który zawiera wszystkie niezbędne elementy formalne. Można pobrać go, wypełnić i wydrukować.

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – postanowiliśmy przygotować spełniający wszystkie formalne wymagania wzór umowy. Aby uzyskać do niej dostęp, kliknij poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Zwolnienie z długu ma charakter umowy. W ramach zwolnienia z długu wierzyciel oświadcza, że zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik przyjmuje to oświadczenie. Teoretycznie, dłużnik może przyjąć zwolnienie z długu w sposób dorozumiany, jednak dla celów dowodowych korzystniej jest spisać oświadczenia stron w umowie.

Umowę zwolnienia z długu sporządza się na podstawie art. 508 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, natomiast dłużnik zwolnienie przyjmuje. Umowne zwolnienie z długu może dotyczyć jego części lub całości. 

Pisemna umowa zwolnienia z długu ma chronić interes wierzyciela, zmniejszając prawdopodobieństwo dokonania zwolnienia z długu bez wystarczającej świadomości skutków takiego działania. Jednocześnie dokument chroni także dłużnika. Stanowi bowiem dowód na zwolnienie go z długu. 

Zawarcie umowy zwolnienia z długu sprawia, że zobowiązanie wygasa. Powoduje także wygaśnięcie zabezpieczeń wierzytelności, na przykład poręczenia czy zastawu.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wzór umowy zwolnienia z długu”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Wzór umowy zwolnienia z długu

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 125

wzor-umowy-zwolnienia-z-dlugu
Wzór umowy zwolnienia z długu
17