17 zł
Zwolnienie dłużnika z długu nie jest czynnością jednostronną. Do umorzenia należności nie dojdzie na drodze oświadczenia woli wierzyciela – konieczne jest przyjęcie go przez dłużnika. Do zwolnienia z długu może dojść zatem w drodze umowy zawartej między dłużnikiem a wierzycielem.
Taka umowa to umowa zwolnienia z długu. Do jej przygotowania warto wykorzystać gotowy wzór umowy zwolnienia z długu, który zawiera wszystkie niezbędne elementy formalne. Można pobrać go, wypełnić i wydrukować.
Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – postanowiliśmy przygotować spełniający wszystkie formalne wymagania wzór umowy. Aby uzyskać do niej dostęp, kliknij poniższy przycisk:
Zwolnienie z długu ma charakter umowy. W ramach zwolnienia z długu wierzyciel oświadcza, że zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik przyjmuje to oświadczenie. Teoretycznie, dłużnik może przyjąć zwolnienie z długu w sposób dorozumiany, jednak dla celów dowodowych korzystniej jest spisać oświadczenia stron w umowie.
Umowę zwolnienia z długu sporządza się na podstawie art. 508 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, natomiast dłużnik zwolnienie przyjmuje. Umowne zwolnienie z długu może dotyczyć jego części lub całości.
Pisemna umowa zwolnienia z długu ma chronić interes wierzyciela, zmniejszając prawdopodobieństwo dokonania zwolnienia z długu bez wystarczającej świadomości skutków takiego działania. Jednocześnie dokument chroni także dłużnika. Stanowi bowiem dowód na zwolnienie go z długu.
Zawarcie umowy zwolnienia z długu sprawia, że zobowiązanie wygasa. Powoduje także wygaśnięcie zabezpieczeń wierzytelności, na przykład poręczenia czy zastawu.
Tytuł dokumentu: Wzór umowy zwolnienia z długu
Aktualizacja: 2023-08-12
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 125
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.