18 zł
Umowa spedycji to jedna z umów nazwanych, uregulowanych przez przepisy kodeksu cywilnego. Przez zawarcie umowy spedycji spedytor zobowiązuje się do wysyłania lub odbioru przesyłki, lub do realizacji innych usług związanych z przewozem, za wynagrodzeniem.
Umowa tego typu jest umową wzajemną, odpłatną i konsensualną – wydanie przesyłki nie jest niezbędne dla jej skuteczności. Do przygotowania dokumentu, który reguluje prawa i obowiązki stron w ramach spedycji, warto wykorzystać nasz gotowy do wypełnienia wzór umowy spedycji.
Podczas gdy umowa przewozu dotyczy jedynie transportu, umowa spedycji zobowiązuje spedytora do wysłania lub odbioru przesyłki, a nierzadko także do dokonania pozostałych usług związanych z jej przewozem. Umowa spedycji jest umową odpłatną.
Zawiera ją spedytor i dający zlecenie: osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.
Spedytor musi posiadać status przedsiębiorcy, a przedmiotem jego działalności powinno być wysyłanie i odbieranie przesyłek. Jeśli spedytor nie jest przedsiębiorcą, umowa o przesyłanie czy odbieranie przesyłek będzie umową zlecenia.
W umowie spedycji należy określić strony umowy, przedmiot przewozu, wynagrodzenie dla spedytora, rodzaj i zakres usługi spedycyjnej. Inne usługi dodatkowe, jakie może obejmować umowa, to między innymi ważenie, zawieranie umowy ubezpieczenia, pakowanie przesyłek, odprawa celna czy organizacja dokumentów przewozowych.
Zasadniczo umowę spedycji można zawrzeć w dowolnej formie, nawet ustnej, jednak dla celów dowodowych warunki współpracy między zlecającym a spedytorem zawsze warto uregulować w formie pisemnej.
Tytuł dokumentu: Wzór umowy spedycji
Aktualizacja: 2023-08-12
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 124
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.