17 zł
Umowa ugody to dokument, który pozwala stronom ustalić wzajemne ustępstwa. Jest sporządzany przede wszystkim po to, aby zażegnać spór. Najczęściej ugodę zawiera dłużnik i wierzyciel, jednak rozwiązanie to może być stosowane w różnych sytuacjach.
Prawidłowo sporządzona ugoda może zostać zatwierdzona przez sąd na wniosek stron, a wtedy będzie równie wiążąca, co wyrok sądowy. Do przygotowania ugody warto wykorzystać sprawdzony, uniwersalny wzór umowy ugody, który zawiera wszystkie istotne elementy formalne. Pismo wystarczy pobrać, odpowiednio uzupełnić i wydrukować.
Poprzez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa. Zasadniczo, przepisy przewidują możliwość zawarcia ugody w dwóch przypadkach: kiedy istnieje niepewność co do roszczeń oraz w celu uniknięcia sporu.
Ugodę może zawrzeć dłużnik i wierzyciel, ale także były mąż i żona. Ugoda może dotyczyć zatem zarówno roszczeń pieniężnych, jak i ustaleń, na przykład sprawowania opieki nad dziećmi.
Ugoda powinna zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych. Należy wskazać w niej strony umowy, stosunek prawny między stronami, określenie wzajemnych ustępstw, cel zawarcia ugody oraz podpisy stron.
Przykładowo, umowa ugody między dłużnikiem a wierzycielem może przewidywać umorzenie części długu czy rozłożenie długu na raty.
Aby można było mówić o ugodzie, strony muszą zgodzić się na wzajemne ustępstwa, dlatego umowy nie da się podpisać w przypadku, kiedy strony nie są w stanie dojść do porozumienia.
Warto pamiętać, że ugoda nie zawsze jest dozwolona. Zakaz zawierania ugody dotyczy między innymi stosunków publicznoprawnych czy praw niemajątkowych.
Tytuł dokumentu: Umowa ugody – wzór
Aktualizacja: 2023-08-12
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 126
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.