Umowa ugody – wzór

17 

Umowa ugody to dokument, który pozwala stronom ustalić wzajemne ustępstwa. Jest sporządzany przede wszystkim po to, aby zażegnać spór. Najczęściej ugodę zawiera dłużnik i wierzyciel, jednak rozwiązanie to może być stosowane w różnych sytuacjach.

Prawidłowo sporządzona ugoda może zostać zatwierdzona przez sąd na wniosek stron, a wtedy będzie równie wiążąca, co wyrok sądowy. Do przygotowania ugody warto wykorzystać sprawdzony, uniwersalny wzór umowy ugody, który zawiera wszystkie istotne elementy formalne. Pismo wystarczy pobrać, odpowiednio uzupełnić i wydrukować.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Poprzez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa. Zasadniczo, przepisy przewidują możliwość zawarcia ugody w dwóch przypadkach: kiedy istnieje niepewność co do roszczeń oraz w celu uniknięcia sporu.

Ugodę może zawrzeć dłużnik i wierzyciel, ale także były mąż i żona. Ugoda może dotyczyć zatem zarówno roszczeń pieniężnych, jak i ustaleń, na przykład sprawowania opieki nad dziećmi. 

Ugoda powinna zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych. Należy wskazać w niej strony umowy, stosunek prawny między stronami, określenie wzajemnych ustępstw, cel zawarcia ugody oraz podpisy stron.

Przykładowo, umowa ugody między dłużnikiem a wierzycielem może przewidywać umorzenie części długu czy rozłożenie długu na raty. 

Aby można było mówić o ugodzie, strony muszą zgodzić się na wzajemne ustępstwa, dlatego umowy nie da się podpisać w przypadku, kiedy strony nie są w stanie dojść do porozumienia. 

Warto pamiętać, że ugoda nie zawsze jest dozwolona. Zakaz zawierania ugody dotyczy między innymi stosunków publicznoprawnych czy praw niemajątkowych.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa ugody – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Umowa ugody – wzór

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 126

umowa-ugody-wzor-pdf-doc-przyklad
Umowa ugody – wzór
17