Umowa komisu – wzór

17 

Umowa komisu najczęściej kojarzy się ze sprzedażą samochodu. Umowę tego typu można zawrzeć wyłącznie w stosunku do rzeczy ruchomych oraz w celu sprzedaży. W umowie mamy do czynienia z komisantem i komitentem.

Sama umowa komisu polega na tym, że komisant zobowiązuje się do kupna/sprzedaży rzeczy na rachunek komitenta, za co otrzymuje odpowiednią prowizję. Do sporządzenia umowy komisu, która dobrze zabezpiecza interesy obu stron warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór umowy komisu. 

Dla ułatwienia Ci sporządzenia takiego dokumentu – postanowiliśmy przygotować spełniający wszystkie formalne wymagania wzór umowy. Aby uzyskać do niej dostęp, kliknij poniższy przycisk:

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Umowa komisu jest rodzajem umowy zlecenia. Występują w niej dwa podmioty: zlecający komitent oraz przyjmujący zlecenie komisant. W ramach umowy komisu komisant zobowiązuje się do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych, na rachunek komitenta, za wynagrodzenie w postaci prowizji.

Komitent występuje w roli zastępcy pośredniego, który zawiera umowę z osobą trzecią we własnym imieniu, ale na rachunek dającego zlecenie.

Co ważne, umowa komisu nie może dotyczyć nieruchomości lub transakcji innych niż sprzedaż. Rozróżnia się dwie postaci komisu w zależności od tego, czy kontrakt dotyczy sprzedaży, czy zakupu rzeczy.

Umowa komisu nie wymaga zachowania formy szczególnej, ale zalecane jest zawarcie jej w zwykłej formie pisemnej dla celów dowodowych. Umowa ulega rozwiązaniu z chwilą zawarcia transakcji lub w terminie określonym w treści kontraktu. Dokument powinien określać w szczególności także najniższą lub najwyższą cenę, po której komisant ma sprzedać/kupić określoną rzecz. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa komisu – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Umowa komisu - wzór

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

umowa-komisu-wzor-pdf-doc
Umowa komisu - wzór
17