17 zł
Rezygnacja ze studiów jest możliwa na każdym etapie edukacji, czyli również przed rozpoczęciem nauki lub w trakcie sesji egzaminacyjnej. Dopiero po skreśleniu studenta z listy uczelnia przestaje naliczać mu opłaty, np. za czesne.
Nie wystarczy zatem przestać chodzić na zajęcia, aby takich kosztów uniknąć. Rezygnacja z uczelni wymaga przedłożenia odpowiedniego pisma, które należy skierować do dziekana swojego wydziału.
Spis treści:
ToggleStudent może zostać wydalony z uczelni w różnych okolicznościach. Dzieje się tak między innymi wtedy, kiedy nie zalicza semestru, nie składa pracy dyplomowej w terminie, łamie regulamin uczelni, bądź też nie płaci za studia.
Zanim jednak władze uczelni podejmą decyzję o skreśleniu studenta z listy, będą prowadziły postępowanie wyjaśniające lub upominawcze, a do momentu skreślenia z listy mogą naliczać opłaty, między innymi za czesne.
Rozwiązanie umowy zawartej z uczelnią prywatną, ale też rezygnacja z uczelni publicznej to czynności, których warto dopilnować, aby uniknąć obowiązku ponoszenia dodatkowych kosztów. Jest to też działanie niezbędne, jeśli student pragnie podjąć naukę na innym kierunku, czy innej uczelni.
Jeśli student nie boi się dodatkowych kosztów i nie planuje podejmować nauki na innej uczelni, może przestać pojawiać się na uczelni i czekać, aż ta sama podejmie decyzję o wykreśleniu go z listy. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ wiele uczelni przeciąga taką procedurę, a to może zakończyć się powstaniem naprawdę dużego zadłużenia.
O wiele rozsądniejszą opcją jest złożenie na uczelni pisemnej rezygnacji. Z pismem w tej sprawie student może wystąpić w dowolnym momencie. Nie musi też uzasadniać swojej decyzji. Rezygnacja powinna zostać skierowana do dziekana odpowiedniego wydziału.
Należy podać w niej swoje dane osobowe i określić termin rezygnacji ze studiów. Jeśli student podejrzewa, że będzie chciał wrócić do nauki, może uwzględnić w piśmie uzasadnienie swojej decyzji. Argumenty, które najczęściej pojawiają się w takich pismach to:
Składając rezygnację, warto uzyskać przy tym potwierdzenie przedłożenia takiego dokumentu wraz z datą jego przyjęcia.
W zależności od tego, czy student rezygnuje z uczelni prywatnej, czy publicznej, skutki złożonej przez niego rezygnacji mogą być nieco inne. W przypadku studiów dziennych, rezygnacja nie jest procesem skomplikowanym i nie wiąże się z żadnymi kosztami.
Jeśli chodzi o rezygnację ze studiów zaocznych, to warto wiedzieć, że zastosowanie znajdą w tym przypadku zapisy zawartej z placówką umowy. Zasadniczo, jeśli student opłacił już czesne, powinien uzyskać zwrot proporcjonalny do zajęć, z których nie skorzystał.
Dotyczy to także opłaty za wpis warunkowy czy awans, ponieważ student faktycznie nie skorzysta z tych usług, jeśli zrezygnuje z dalszej nauki.
Tytuł dokumentu: Rezygnacja ze studiów - wzór ogólny
Aktualizacja: 2023-05-18
Ilość stron: 2
Format pliku: .DOC
Pobrań: 133
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.