Rezygnacja ze studiów UEP – wzór

17 

UEP, czyli Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, jest jedną z najlepszych uczelni publicznych w kraju. Chociaż wiele osób marzy o tym, aby właśnie tam realizować wybrany kierunek studiów, istnieją też studenci, którzy chcą lub muszą z takich studiów zrezygnować.

Rezygnacja z nauki na UEP może nastąpić w każdym czasie – i przed rozpoczęciem nauki, i w trakcie sesji egzaminacyjnej. Wymaga to jednak przedłożenia pisemnego oświadczenia woli w dziekanacie. 

Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Dlaczego warto dopilnować rezygnacji ze studiów?

Wszystkie uczelnie mają prawo wykreślić studenta z listy, kiedy ten nie realizuje swoich obowiązków lub łamie regulamin. Nie inaczej jest w przypadku UEP. Student może zostać wydalony z uczelni, kiedy nie płaci czesnego, nie zalicza sesji egzaminacyjnej, nie składa pracy dyplomowej w terminie.

Zanim jednak władze podejmą oficjalną decyzję o wykreśleniu go z listy, minie nieco czasu, a przez ten okres uczelnia będzie mogła naliczać opłaty za czesne. Aby tego uniknąć, student powinien sam złożyć rezygnację ze studiów.

Jest to istotne także w przypadku kierunków bezpłatnych – nauki w trybie dziennym – jeśli student rezygnuje ze studiów, aby zapisać się na inny kierunek lub inną uczelnię. Bez rezygnacji nie odzyska bowiem swoich dokumentów. 

Jak zrezygnować ze studiów na UEP?

Rezygnacja ze studiów UEP wymaga złożenia w dziekanacie odpowiedniego pisma. Dokument powinien zostać zaadresowany do dziekana wydziału. Należy ująć w nim także swoje dane osobowe, umożliwiające identyfikację studenta. Uzasadnienie rezygnacji nie jest konieczne, choć można je uwzględnić. Najczęściej przyczyną rezygnacji ze studiów na UEP jest:

  • zmiana planów życiowych,
  • podjęcie pracy,
  • brak środków finansowych,
  • chęć zmiany kierunku studiów/uczelni,
  • wyjazd zagraniczny (długotrwały/na stałe).

Składając rezygnację warto uzyskać potwierdzenie złożenia dokumentów – na osobnej kopii. Można też wysłać pismo listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. 

Czy rezygnacja ze studiów UEP wiąże się z kosztami?

Student powinien złożyć oficjalną rezygnację ze studiów, nawet jeśli nie płaci czesnego, lecz studiuje bezpłatnie. Pozwala mu to bowiem zapisać się na inną uczelnię lub inny kierunek, a w przypadku rezygnacji całkowitej – uniknąć dalszych procedur przewidzianych przez uczelnię, np. listownych upomnień.

Oficjalna rezygnacja jest szczególnie ważna dla osób, które na studiach opłacają czesne. Jeśli nie złożą one takiego pisma, UEP będzie nadal naliczać im opłaty. W momencie rezygnacji student zostaje wykreślony z listy, a uczelnia nie może już obciążać go żadnymi kosztami.

Co więcej, powinna zwrócić mu nadpłacone czesne w wysokości proporcjonalnej do części niewykorzystanych godzin zajęć. Taka sama zasada dotyczy innych opłat za usługi, z których student już nie skorzysta, w tym opłaty za wpis warunkowy.

Sama rezygnacja ze studiów nie może natomiast wiązać się z żadnymi dodatkowymi kosztami – także z karami umownymi – gdyż jest to niezgodne z przepisami. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Rezygnacja ze studiów UEP – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Rezygnacja ze studiów UEP - wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 135

Rezygnacja ze studiów UEP - wzór
Rezygnacja ze studiów UEP - wzór
17