Rezygnacja ze studiów UAM – wzór

17 

UAM – Uniwersytet Adama Mickiewicza – to uniwersytet publiczny, na którym można studiować w trybie dziennym i zaocznym. Aby zrezygnować z dalszej nauki, trzeba przedłożyć w dziekanacie pisemną rezygnację.

Jest to szczególnie istotne dla osób, które płacą za studia i nie chcą, aby uczelnia nadal naliczała im opłaty za czesne. Natomiast osoby na kierunkach darmowych również powinny dopilnować tego obowiązku, jeśli planują zmienić wydział, czy zapisać się do innej szkoły wyższej.

Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Dlaczego należy złożyć pisemną rezygnację z uczelni?

Rezygnacja ze studiów UAM powinna przyjmować formę pisemną. Niezłożenie takiej rezygnacji prędzej czy później doprowadzi do wykreślenia studenta z listy, jeśli nie będzie pojawiał się na zajęciach i nie zaliczy sesji egzaminacyjnej, jednak takie postępowanie może wiązać się z kosztami.

Uczelnia ma bowiem prawo naliczać opłaty za studia aż do chwili wykreślenia studenta z listy, natomiast taka decyzja często jest odwlekana przez władze uniwersytetu. Chęć uniknięcia dodatkowych kosztów nie stanowi jedynego powodu, dla którego warto zadbać o oficjalną rezygnację ze studiów.

Jeśli student podjął taką decyzję po to, aby zmienić kierunek lub uczelnię, również powinien dopilnować oficjalnej rezygnacji – dzięki temu odzyska swoje dokumenty i będzie mógł zapisać się na wybrane studia.

Jak napisać rezygnację ze studiów UAM?

Pisemna rezygnacja ze studiów powinna zostać skierowana do dziekana wydziału. Dokument musi zawierać między innymi dane identyfikacyjne studenta oraz datę rezygnacji ze studiów.

Pismo nie wymaga uzasadnienia, ale warto je uwzględnić na wypadek, gdyby w przyszłości student zechciał wrócić na tę samą uczelnię. Przyczyną rezygnacji może być między innymi:

  • długotrwały wyjazd zagraniczny,
  • zmiana planów życiowych,
  • podjęcie pracy,
  • zmiana kierunku kształcenia,
  • zmiana uczelni.

Dla dziekana przyczyna rezygnacji ze studiów nie jest jednak istotna – nie podważy on decyzji studenta – zatem można również pominąć ten element pisma. Dokument należy złożyć w dziekanacie osobiście lub listownie, uzyskując potwierdzenie wniesienia rezygnacji.

Jakie są konsekwencje rezygnacji ze studiów UAM?

Studia nie są obowiązkowe, zatem każdy student może zrezygnować z nich w dowolnym momencie bez ponoszenia konsekwencji swojej decyzji. Jeśli rezygnacja dotyczy studiów dziennych, student nie musi rozliczać się z uczelnią – zwraca jedynie legitymację i składa podbitą kartę obiegową.

W przypadku studiów zaocznych (płatnych), rozliczenie będzie konieczne. Jeżeli student zapłacił czesne z góry, ma prawo do proporcjonalnego zwrotu kosztów za zajęcia, z których nie skorzysta. Podobna zasada dotyczy także opłaty za wpis warunkowy.

Złożenie oficjalnej rezygnacji ze studiów pozwala przyspieszyć procedurę wykreślenia studenta z listy. Od tego momentu uczelnia nie może naliczać już żadnych opłat za studia, a student ma prawo zapisać się do innej szkoły wyższej. 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Rezygnacja ze studiów UAM – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Rezygnacja ze studiów UAM - wzór

Aktualizacja: 2023-05-18

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 130

Rezygnacja ze studiów UAM - wzór
Rezygnacja ze studiów UAM - wzór
17