Umowa o ustanowienie kaucji – wzór

17 

Umowa o ustanowienie kaucji zawierana jest między bankiem i dłużnikiem lub inną osobą trzecią, która składa kaucję. Wraz z umową drugi podmiot wpłaca kaucję na rachunek banku, o ile pieniądze nie znajdują się już w depozycie.

W ramach umowy o ustanowienie kaucji bank zabezpiecza wierzytelność w określonej sumie. Ma obowiązek zwrócić ją, kiedy dłużnik spłaci zadłużenie i pozostałe koszty. Do przygotowania umowy ustanowienia kaucji warto wykorzystać sprawdzony wzór profesjonalnie opracowanego dokumentu, czyli wzór umowy ustanowienia kaucji, który można pobrać na komputer i wydrukować.

Wzór pisma pochodzi z kategorii:
Opis
Opinie (0)
Informacje o dokumencie

Umowa o ustanowienie kaucji ma zabezpieczać wierzytelność banku wobec dłużnika poprzez przeniesienie na własność banku określonej sumy pieniężnej. Jeśli dłużnik spłaci zadłużenie, bank ma obowiązek dokonać zwrotu takiej sumy.

Kaucję może ustanowić dłużnik banku lub osoba trzecia. Konieczne jest sporządzenie przy tym umowy, której stronami będą bank oraz osoba wpłacająca kaucję.

Umowa o ustanowienie kaucji jest rozwiązaniem regulowanym przez przepisy ustawy Prawo bankowe. Zgodnie z przepisami, w celu zabezpieczenia wierzytelności banku dłużnik lub inna osoba trzecia może przenieść określoną sumę na własność banku, natomiast bank jest zobowiązany do zwrotu tej kwoty – po uzyskaniu spłaty.

Bank nie musi natomiast zwracać tej części przyjętej kwoty, która jest równa niespłaconej sumie zadłużenia. 

W umowie można uwzględnić także zapisy stanowiące, że wpłacone środki będą oprocentowane. Konieczne jest też uzgodnienie przeznaczenia ewentualnych odsetek naliczanych na tej podstawie. Można bowiem doliczyć je do kaucji lub wypłacić temu, kto wpłacił kaucję.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa o ustanowienie kaucji – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tytuł dokumentu: Umowa o ustanowienie kaucji - wzór

Aktualizacja: 2023-08-12

Ilość stron: 2

Format pliku: .DOC

Pobrań: 124

umowa-o-ustanowienie-kaucji-wzor
Umowa o ustanowienie kaucji - wzór
17