Siemieniako: Co się dzieje z nieruchomościami "zwracanymi" przez Komisję Weryfikacyjną?

Analiza Beaty Siemieniako na zamówienie "OKO.Press", z października 2017 roku.

"Prawnicy spierają się, jaki skutek mają decyzje wydawane przez Komisję Weryfikacyjną – sprzeczne komunikaty płyną zarówno od członków Komisji, z warszawskiego Ratusza, jak i od prawników, którzy zajmują się reprywatyzacją. Z jednej strony nie ma bowiem wątpliwości, że Komisja jest nieznanym dotąd w porządku prawym organem o nadzwyczajnych kompetencjach. Z drugiej – nie ma też wątpliwości, że kluczową rolę w decydowaniu o dalszych losach kamienic, którymi zajęła się Komisja, odegrają sądy.

Prawniczka Beata Siemieniako* analizuje na prośbę OKO.press co czeka teraz lokatorów kamienic, które decyzją Komisji Weryfikacyjnej mają być odebrane nowym właścicielom i zwrócone do zasobów miasta. Komisja, a przed nią także prokuratura, uznała, że w przypadkach tych reprywatyzacji doszło do złamania prawa. Radość lokatorów nękanych przez nowych właścicieli była ogromna. Ale co będzie się z nimi działo teraz? Czy rzeczywiście mogą spać spokojnie?"

Cały tekst: https://oko.press/patryk-kamienice-wracaja-miasta-a-lokatorzy-moga-spac-spokojnie-ani-jedno-ani-drugie-sie-dzieje/

Beata Siemieniako